Olvasás Portál

lovári  |  english

Nevelési Tudásdepó az alapvető készségek fejlesztéséért

Nevelési Tudásdepó az alapvető készségek fejlesztéséért

2010.12.13. 14:09

Az alapvető készségek - köztük a szövegértő olvasás - a fejlesztése a célja többi között a Nevelési Tudásdepónak, amelyet az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet - Országos Pedagógiai Könyvtár 210 millió forintos beruházással fejlesztett ki.

"Célunk az, hogy a gyermekek már 4 éves kortól, iskolán kívüli, nonformális, délutáni foglalkozásokon megtanuljanak eligazodni a digitális információ világában, hiszen tény, hogy ma már nem az iskola, de nem is a könyvek vagy hanglemezek, hanem az internet az elsődleges információforrás a diákok számára"- közölte Csík Tibor, projektmenedzser.

Az MTI-hez eljuttatott háttéranyag szerint a diákok elsajátíthatják, hogy az interneten miként találjanak rá a számukra szükséges információkra, s hogy az adatrengetegből megtanulják kiválasztani a számukra hasznosakat. Arra is szeretnék megtanítani őket, hogy a megszerzett tartalmat megtanulják megfelelően, plagizálás nélkül idézni, hiszen a szakemberek bemutatják, miként kell hivatkozni egy adott oldalra, vagy szerzőre.

A legkisebbeknek játékos foglalkozásokat szerveznek. Megmutatják, milyen a könyv, mi a kép, mi a szöveg, vagyis alapvető dokumentumismeretet nyújtanak. Emellett a kicsik megtanulnak hallott, általuk már ismert történetet elmesélni, vagyis bátran kommunikálni, de közös mesehallgatásra, és a mese dramatizálására, vagyis eljátszására is sort kerítenek - fejtette ki Csík Tibor.

Fontosnak tartotta azt is, hogy a könyvtárak oktatás-közelivé váljanak, és kapuként szolgáljanak tudásra, információra, és a világhálóra. Ennek érdekében nem csak azt mondják majd el, miként lehet megtalálni egyes dokumentumokat, de azt is, hogy a diák hogyan tud adott témához adatokat, képet és hangot gyűjteni, valamint a világhálón eligazodni, bármilyen formátumban levő tudást kezelni.

A program másik fontos eleme, hogy a pedagógiai könyvtár egyedülálló, elektronikus, forrásértékű tudástárat hoz létre, amely a tankönyvválasztásban, illetve a gyermek-, és ifjúsági irodalomban való eligazodásban nyújt segítséget, hiszen minden tankönyv, gyermek-, és ifjúsági könyv bibliográfiája elérhetővé válik.

A megszülető tudástárak közvetlenül használhatók lesznek a közoktatásban, alapját képezik a folyamatos fejlesztő munkának. A rendszer emellett lehetővé teszi, hogy a pedagógusok online kaphassanak a pedagógiai könyvtártól szaktájékoztatást, amelyre eddig csak korlátozott időben, személyesen volt lehetőség. A könyvtár adatbázisa ráadásul hamarosan mobil telefonon keresztül is elérhető lesz, vagyis akár a telefonon keresztül is lekérdezhetjük azt, hogy az általunk keresett könyv kölcsönözhető-e.

Multimédia tartalom:

Értékelés

Még nem érkezett értékelés

Szólj hozzá:

Kérem, jelentkezzen be!

Hozzászólások: