Benedek Elek

Székelyudvarhely

A Székelyudvarhelyi Református Kollégium

Erdély oktatástörténetében jelentős szerepe volt a nagy múltú  református kollégiumnak. A  kollégiumot 1670-ben alapította Bethlen János. Az intézménynek hármas tagozódása volt:

- négyosztályos elemi tanoda,

- hatosztályos középtanoda,

- két évfolyamú jogi, illetve bölcsészeti tanoda.

Ez utóbbi már egyetemi tanulmányokra készített elő.

A kollégiumban eltöltött évek meghatározták Benedek Elek szellemiségét, világszemléletét. A szülői házban és falujában szerzett értékek a kollégiumban tovább erősödtek. Ezek között elsőként a hazaszeretetet kell említeni. A kollégium ápolta a 48-as hagyományokat.

A kedvező hatások ellenére Benedek Elek itt ismerkedett meg a vagyoni különbségekből származó igazságtalanságokkal.  Észrevette például a gazdagabb fiúkkal való kivételezést és az úgynevezett „szolgadeákok” helyzetét.

Erről így írt:

„Diákszolga…Mi ez?  Diák is, szolga is. Minden szobában három, nagyobb szobákban négy szolga, a többi „tanítvány”. Ki lehetett az a vaskalapos, alacsony gondolkodású ember, akinek az agyában ez a megalázó osztályozás gyermek és gyermek közt megszületett? Íme én „tanítvány” vagyok, mert édesapám hatökrös gazda; Leopold szolga, mert apátlan, anyátlan, koldus, koldusnál is koldusabb fiú…

…Alig kezd nyílni,  nyiladozni  a szemem, kedvetlenítő igazságtalanságokba ütközik.”

 

Benedek az iskolát sikeres érettségi után 1877 júniusában hagyta el.

 

(Benedek: Édes anyaföldem i.m. 109-110. p.)