A könyvet feldolgozták filmen is, 1936-ban mutatták be. A filmes szakemberek legjobbjai és a színészek a kor legismertebb szakemberei és színészei voltak.
- Eiben István (operatőr)
- Székely István (rendező)
- Csortos Gyula (színész)
- Gombaszögi Ella (színész)
- Kiss Ferenc (színész)
- Mály Gergő (színész)
- Pethes Sándor (színész)
- Ráday Imre (színész)
- Rózsahegyi Kálmán (színész)
- Tolnay Klári (színész)
- Vizvári Mariska (színész)
A Légy jó mindhalálig opera változata:
A regény operaváltozata a Kossuth-díjas Szabó Ferenc (1902-1969) zeneszerző poszthumusz műve. Az operát 1975. december 5-én mutatták be az Erkel Színházban. Nyilas Misi szerepét Kalmár Magda és Kincses Veronika felváltva játszotta.
A könyv diafilm változata:
A diafilm a felnőtt változat alapján készült 1963-ban és azt a Móricz évforduló alkalmával 1979-ben újra kiadták. A diafilm színes grafikáit Bencze László Kossuth-díjas festőművész készítette. A diafilm leginkább a könyvillusztrációhoz hasonlítható, természetesen megfelelő képaláírásokkal.
A Légy jó mindhalálig színpadi adaptációja:
A könyv első színpadi adaptációja Hevesi Sándor (1873-1939) nevéhez fűződik. Hevesi a hazai színház történetének jelentős alakja, a színpadi adaptációban ő is közreműködött. Móricz a legnagyobb elismeréssel írt róla. A három felvonásos színművet 1929-ben mutatták be. Sikerét bizonyítja, hogy a darab több mint száz előadást ért meg. A siker nyomán a darabot a Kolozsvári Nemzeti Színház is műsorára tűzte.
A színpadi változatról elismeréssel írt Schöpflin Aladár is, aki a kor egyik legjelentősebb kritikusa volt (1872-1950).
1945 után kétszer is szerepelt a budapesti színházak műsorán.
Előző fejezet:
Sárospatak Következő fejezet:
Fejezet képei és videói