Móricz Kisújszállásra nagybátyja, Pallagi Gyula révén jutott, aki a gimnázium igazgatója volt.
Kisújszálláson Móricz lényegesen jobban érezte magát, mint Sárospatakon. Tanulmányi eredménye lényegesen javult, de zárkózottsága továbbra is jellemző volt személyiségére. Az önképzőkörben sem érezte jól magát. Az Arany János önképzőkör színvonala alacsony, de azért rész vett annak munkájában Egyik értekezéséért (Berzsenyi, mint hazafias költő), 10 koronás pályadíjat a Mi az élet: pipafüst című elbeszéléséért dicséretet kapott.
Mindennek ellenére nem találta helyét az iskolában. A tanulók közömbösek, tiszteletlenek, a városi rendőrség is többször foglalkozott a tanulók utcai magatartásával.
Móricz szociális érzékenységére jellemző, hogy az iskolai Segélyegyletben aktívan tevékenykedett; annak elnöke lett. A Segélyegylet az ifjúság szerve volt, adományokból, bál bevételből jelentős összeg felett rendelkezett. Ebből könyveket és tankönyveket vásároltak az arra rászorulóknak.
Móricz „általános jó” eredménnyel érettségizett. Irodalmi érettségi dolgozatának címe: Irodalmunk állapota a jelen század húszas éveiben.
Az érettségi után Móricz rövid ideig helyettes tanárként magyart és latint tanított.
Kisújszállási tartózkodása meghatározó volt életében. Számos írásában (Hét krajcár, Sárkány) megtalálhatók azok az élmények, melyeket e városban szerzett.
Előző fejezet:
Első olvasmányélménye Következő fejezet:
Sárospatak