Móricz Zsigmond

Nyilas Misi

A Légy jó mindhalálig központi alakja Nyilas Misi. Móricz az ő személyén keresztül mutatja be az igazságtalanságot, a kiszolgáltatottságot, az emberi (gyermeki) méltóságot.

Aligha véletlen, hogy „Nyilas Misi” még 2010-ben is szimbólum. Magyarországon 2009-től működik egy Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület, s Erdélyben egy Kolozsvári Nyilas Misi Tehetséggondozó Alapítvány.

 

 

Móricz Nyilas Misiről:

„Szegény Misi… Az életem külsőségekben nem igen gazdag, mert sose kerestem a külsőségeket? Mindig tele voltam az érzések zúgásával s ez elég volt, máig sok is…

A Nyilas Misi tragédiájában nem a debreceni kollégium szenvedéseit írtam meg, hanem a kommün alatt s után elszenvedett dolgokat.  Ezt, tudja még, eddig soha senkinek ki nem vallottam. Én akkor egy rettenetes vihar áldozata voltam. Valami olyan naivan gyermekes szenvedésen mentem át, hogy csak a gyermek szív rejtelmei között tudtam megmutatni azt, amit éreztem, s lám az egész világ elfogadta s a gyermek sorsát látják benne. Az ember örök gyermek marad, ha a feje deres is. Talán ez az egy szép dolog van az életben s ez az egy vigasztaló. Talán lesz majd egy másik élet, mely felemel s megvigasztal: ha majd anyaggá válunk és nem lesz érzésünk, vagy ha a lélek külön él s nem lesz anyagi fájdalom.

Látja most megérti azt, hogy az igazság van a tréfa alatt, amint mondtam – hogy ami kedves van a darabban, az  debreceni emlék, ami nem kellemes az máshonnan jött… Mikor mondtam, valami különös diplomata élcnek tűnt fel: pedig igaz… Nekem a debreceni tanárokkal sose volt ilyen bajom vagy tapasztalatom, a Böjthy Zsoltokkal és Bársony Istvánokkal és más névtelen kegyetlenekkel volt bajom, akkor amikor a legtöbb segítségre lett volna szükségem. A legkevesebb megértést találtam épp azokban, akiknek hívatása lett volna, hogy az írót  megértsék… Ezeket az érzéseket vetítem ki a tanári kar figuráiban…”

(Idézi: Móricz és Debrecen, Az anyagot összegyűjtötte és a bevezető tanulmányt írta Szabó Sándor Géza. Debrecen 1980. 106-107. p.)