Tamási Áron

Székelyudvarhelyi Katolikus Gimnázium

A nagyhírű katolikus főgimnázium Erdély egyik leghíresebb iskolája volt. Tanulói között találjuk Baróti Szabó Dávid műfordító nyelvészt, Benedek Eleket, Nyírő Józsefet, Orbán Balázst, ifj. Szemlér Ferencet.

Az iskola színvonalát csak növelte korszerű felszerelése és frissen felavatott új épülete, tanári és diák könyvtára.

Tamási nagybátya, a gyulafehérvári nagyprépost segítségével került a gimnáziumba.

A szigorú iskola magas követelményeinek Áron az első években nehezen tett eleget, de a negyedik osztálytól kezdve rendszeresen dicséretet és jutalomkönyveket kapott. Sipos Lajos így ír erről:

„Az osztálytársainál két évvel idősebb Tamási Áron váltakozó eredménnyel tanult. A 3. félévben megbukott mennyiségtanból, bánatában haza is szökött, a negyedikben színjeles volt, az ötödikben, amikor a székelyharisnyát felcserélte pantallóra, mennyiségtanból kapott csak „jó”-t, a hatodikban mennyiségtanból és görögből. Negyedikben jutalomkönyvként megkapta a Kelemen-féle magyar német szótárt és német magyar szótárt. Hatodikban elnyerte a Király-féle alapítvány 20 koronás díját, mert „magyarosan ír és jó dolgozatokat készített”. Hetedikben könyvjutalmat kapott, Mikes Kelemen Törökországi leveleit és Tamás István székelyszentkirályi plébános által felajánlott 10 koronát.” (Sipos i.m. 15. p.)

Első irodalmi sikere a gimnázium önképzőköréhez kapcsolódik. Ott felolvasott írásában egy farkaslaki vendéglátást írt le, az elnöklő Szemlér Ferenc nagy elismerése mellett.  Így hetedikben már „hivatalos” önképzőköri tag és már tisztséget is kapott. Irodalom iránti érdeklődését csak fokozta, hogy a Zászlónk című katolikus ifjúsági lapba beküldött írását dicséretben részesítették.

Székelyudvarhelyi tanulmányait gyorsított eljárással fejezte be 1917-ben.