Karinthy Frigyes

Színpadi munkája

A Visszakérem az iskolapénzt című írásának megjelent színpadi változata is, melyben az iskola életét, az osztályozást karikírozza. A színdarabnak négy szereplője van: az igazgató, a földrajztanár, a történelemtanár, a számtantanár és Wasserkoff, a 18 évvel végzett diák, aki visszakéri a befizetett tandíjat, mert nem tud semmit.

A Röhög az egész osztály színpadi változatának 10 szereplője van. A szereplők valamennyien fiúk, mert Karinthy korában még nem voltak koedukált osztályok. Az írást színpadra átdolgozó Teknős Péter a  színpadot így írja le:

„Szín: osztályterem. A színpadon négy pad áll szembe fordítva a közönséggel. A háttér úgy van megfestve, hogy az osztály folytatásának hatását keltse, tehát fokozatosan kisebbedve még három-három, vagy négy-négy pad sorakozik egymás mögött. A tábla a jobboldalon áll, úgy, hogy a közönség lássa. A baloldalon nagy szemétláda, amelynek zsanirokon járó teteje van. Egy gyermek kényelmesen belefér. Tanár asztal nincs, a tanár fel és alá járva fog beszélni. A szereplők száma tíz a tanárral együtt. Mivel vaskos tréfákról van szó és Karinthy korában még nem voltak koedukált osztályok, a szereplők kivétel nélkül mind fiúk.

Mielőtt a függöny felmegy már hallani a szokásos ordítozást, ami minden osztályra jellemző, különösen a csengetés előtt. Aztán megszólal a csengő, az ordítozás kissé alábbhagy, majd amikor a csengetés megszűnik, újra a régi szintre erősödik fel…”.