A Magyar Olvasástársaság 2006. november 3-án ünnepi ülést és tisztújító közgyűlést tartott az Országos Széchenyi Könyvtár Dísztermében
Első napirendi pontként ünnepélyes megemlékezésre került sor az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából. Nagy Attila elnök bevezető gondolatait követően Regéczy Nagy László TIB elnök tartott félórás visszaemlékező előadást, s személyes élményeit osztotta meg a résztvevő, mintegy ötven fős megjelent tagság, valamint szülők, pedagógusok és gyerekek előtt.
A Magyar Olvasástársaság ez év tavaszán …egy nép azt mondta: „Elég volt!” (Találkozások, emlékek, olvasmányok 1956-ról) címmel pályázatot hirdetett 11–18 évesek körében. A nyerteseket köszöntötte Nagy Attila, majd Balatoni Teréz, a zsűri elnöke foglalta össze a bíráló bizottság nevében a beérkezett és díjazott pályázatokról a zsűri véleményét. A pályázók többsége – közel 50 munka érkezett be szeptember 30-ig – színvonalas írást küldött. A pályaművek értékes dokumentumelemzéseket tartalmaztak, illetve olyan emberekkel készültek interjúk, amelyekből őszinte, személyes sorsokat ismerhettünk meg. A nagyapákkal, közeli ismerősökkel folytatott meghitt beszélgetések az ötven évvel ezelőtt történelmet hozták emberközelbe a gyerekeknek. Szülők, pedagógusok és diákok együttes munkája tükröződött az írásokban.
Győztesek a 11–14 évesek kategóriájában:
2 első díj egy ózdi és egy nagyvázsonyi tanulónak,
3 második díj budapesti diákoknak,
2 harmadik díj szombathelyi és nagykőrösi pályázóknak jutott.
Dicséretet kapott még három diák egyénileg (Nagytarcsa, Budapest, Szolnok), és egy vecsési csapat négy tanulója.
Győztesek a 15–18 évesek kategóriájában:
2 első díj egy marosvásárhelyi és egy pécsi fiatalnak,
2 második díj szintén egy erdélyi diáknak Désről, valamint Fehérgyarmatról,
3 harmadik díj még egy marosvásárhelyi, egy budapesti és egy békéscsabai testvérpárnak.
Dicséretet 1–1 diák kapott Szolnokról és Budapestről.
(A nyertesek nevei a HUNRA honlapján elolvashatók: www.hunra.hu címen.)
Valamennyi díjazott oklevelet vagy emléklapot és gazdag könyvjutalmat vehetett át.
A megemlékezést és díjátadást követően kezdődött meg a tisztújítás. Nagy Attila leköszönő elnök beszámolt az elmúlt vezetői ciklus eredményeiről, s a számvizsgáló bizottság szintén szólt az elvégzett munkáról. A közgyűlés résztvevői elfogadták a beszámolókat. A hozzászólók méltatták az Olvasástársaság megalakulásától elért eredményeit, benne hangsúlyosan Nagy Attila szakmai tudását, szervezői tevékenységét és emberi hozzáállását.
A tisztújításra azért került sor, mert az elnök Nagy Attila és az alelnök Gereben Ferenc a korábbi választáskor már csak további két évre vállalták a tisztségeket. Néhány tanácstag helyett is újabbakat kellett választania a tagságnak. Összesen a 10 tanácstag közül tehát 6 új tisztségviselő megválasztását kellett lefolytatni. A jelölő bizottság elnöke, Kocsis Éva 15 jelöltet ismertetett meg a tagsággal. Egy kivétellel (külföldön tartózkodott) valamennyien jelen voltak és néhány mondattal kiegészítve ismertették életútjukat, s céljaikat a társaság munkájában, mint leendő elnök, alelnök, illetve tanácstagok. (A jelöltek bemutatkozó írásai szintén olvashatók a HUNRA honlapján a legutóbbi hírlevélben.)
A tisztújító szavazás eredménye:
Elnök: dr. Steklács János
Alelnök: dr. Horváth Zsuzsa
Új tanácstagok: dr. Győri János, Mikulás Gábor, Nagy Júlia, Oláh Anna
Póttagok: Hock Zsuzsanna, Sudár Annamária
Számvizsgáló bizottsági tagok: Borosné Jakab Edit, Pompor Zoltán
A vezetőség új felállásban november 27-én tartja első ülését. Nagy Attila tiszteletbeli elnökként – mindannyiunk örömére – ígérete szerint továbbra is segíti az elnökség munkáját.
A közgyűlés délutánján szakmai programon vehettek részt az olvasástársaság tagjai. A „Problématérkép a hazai gyermek és ifjúsági sajtó helyzetéről” téma levezető elnöke és első előadója Péterfi Rita, az Országos Széchenyi Könyvtár munkatársa, HUNRA tanácstag volt. Értékelte és számba vette a megjelenő és kapható lapokat, folyóiratokat és magazinokat. Az általánosan a gyerekekhez, tanulóifjúsághoz szóló lapokon kívül különválasztva a lányok és fiúk részére megjelenőket. Sajnos, a számszerűségében óriási választék valójában csak néhány értékes sajtóterméket takar. Ezt a véleményt erősítette meg napi tapasztalatai birtokában Máté Lászlóné Kaszás Mária, a salgótarjáni Balassi Bálint Megyei Könyvtár olvasószolgálati tájékoztató könyvtárosa. Mondandóját a megjelenő lapokkal illusztrálta, amelyeket a hallgatóság őszinte érdeklődéssel lapozgatott át. A harmadik előadó Hock Zsuzsa, a Fővárosi Pedagógiai Intézet könyvtár-pedagógiai szakértője, iskolai könyvtáros-tanári tapasztalataival bővítette ki az előző két előadást, illetve ismertette meg az érdeklődő szakembereket a könyvtáros-tanár lehetőségeivel a gyermek és ifjúsági sajtótermékek területén.