2013. május 30-án az Országos Idegennyelvű Könyvárban rendezett Alkotó könyvtáros sorozat legutóbbi estjén Balogh Mihály volt a meghívott vendég. A könyvtárostanár és helytörténész fontosabb írásait Szakmári Klára könyvtárostanár mutatta be a közönségnek kérdező társával, Tölgyesi József egyetemi docens neveléstörténésszel együtt. Az est a „Kettős kötés” címet viselte.
Az elektronikus szótár szerint „a kettős kötések erősebbek, mint az egyszeres kötések”, valamint „elektronban való gazdag voltuk miatt reakcióképesebbek”. Megállapíthatjuk, hogy már a cím telitalálat: Balogh Mihály mindegyikünknél nagyobb erővel és lendülettel szervezte és működtette sikerrel a Könyvtárostanárok Egyesületét, és örökké megújuló energiával harcolt a határterületek közötti szakmánk elismertségéért, megbecsültségéért. „Reakcióképessége” sem lanyhult az évek során, az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum nyugalmazott főigazgatója a napokban új könyvének bemutatójára készül. A kunszentmiklósi Városi Könyvtár ismerteti az Egy kunszentmiklósi parasztasszony válogatott írásai című kötetét.
A lassacskán zsúfolásig megtelt teremben a szerző őszintén, bensőséges pillanatokat felidézve beszélt életéről és pályájáról, a vasutas ősökről, tősgyökeres kunszentmiklósi identitásáról. Lelkesen számolt be újabb terveiről, helytörténeti kutatásairól, amelyeket még folytatni szeretne. Mindig élmény és megtiszteltetés, ha az előadó látni engedi emberi arcát, érzéseit a hallgatóságnak. Ilyen élményteli estnek lehettünk részesei ezen a májusi délutánon.
Nemcsak a közös szellemi barangolás tette emlékezetessé ezt a találkozást, Balogh Mihály éppen aznap töltötte be a 70. életévét. A szervezők igazi születésnapi ünnepléssel lepték meg a vendéget: pezsgővel és egy méretes, különleges tortával köszöntötték.
Az ünnepelt Petőfi Sándor egyik versével búcsúzott, amelyet egykori tanítványa, Tóth Péter értő, hiteles és megható tolmácsolásában hallgathattunk meg:
Hanem hiszen száz szónak is
Egy a vége:
Legyen rajtatok, barátim,
Áldás, béke.
Legyen oly vig mindhalálig
A pályátok,
Amily vígak valamennyin –
Valamennyin ma valátok!
(Petőfi Sándor: Búcsu Kunszentmiklóstól, 1845. június 23.)
Tölgyesi József, Balogh Mihály és Szakmári Klára a rendezvényen